האם אתם משרתים את ה"עצמי בהווה" או את "העצמי בעתיד"?

בהווה, בשנת 2020 יותר מידי אנשים חוסכים קצת מידי עבור העתיד שלהם. האם אתם חלק מהם? גלו זאת כעת!

במיתולוגיה היוונית מסופר על הסירנות- נימפות הים המתוארות כנשים יפות וענוגות. הן חיו על אי מוקף סלעים וצוקים, שם ישבו על סלע ושרו שירים. שירתן הייתה כה יפה ומהפנטת עד שמלחים שחלפו ליד מקום מושבן ושמעו את שירתן מרחוק קפצו לעברן מספינותיהם אל מותם, או כיוונו את ספינותיהם לעבר הסלעים, שם הם נטרפו.

באחד ממסעותיו של אודיסאוס, מצביא היוונים, הוא עמד לעבור ליד אי הסירנות. מכיוון שרצה מאוד לשמוע את שירתן אך כמובן מבלי לסכן את חייו ואת חיי מלחיו, ציווה על מלחיו לאטום את אוזניהם בדונג, לקשור אותו לתורן הספינה כך שלא יוכל להשתחרר ולקפוץ מהספינה, ולא לשחררו חרף כל בקשותיו, עד אשר אי הסירנות ייעלם מעבר לאופק. כך זכה אודיסאוס לשמוע את שירת הסירנות ולהישאר בחיים.  

כל אחד מאתנו, במובן מסוים קושר את עצמו לתורן באופן מודע או בלתי מודע. לא מעט פעמים אנחנו מכוונים את עצמנו מראש לקבל החלטה בקור רוח, לעצור את עצמנו על מנת שלא נעשה מעשה שנתחרט עליו אחר כך כשנהיה לרגע "חמומי מוח", פסיכולוגים מכנים זאת "כלי המחויבות".

בבסיסן של כל שאלות הפיתוי עומדת השאלה המרכזית: האם לשרת את "העצמי בהווה" או האם לשרת את "העצמי בעתיד"?   

כמעט כולנו מודעים לכך שישנן הטבות מצוינות בהפקדה לקרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, קופות גמל- אנחנו יודעים שהמדינה מעודדת, אנחנו יודעים שדמי הניהול שם יחסית זולים, אנחנו יודעים שיש שם מרכיב של ביטוח והגנה, אנחנו יודעים שככל שנפקיד לשם הקצבה שלנו בעתיד תגדל בהתאם, אנחנו יודעים שאנחנו מקבלים בקרן פנסיה הגנה על כספי ההשקעה (30% אג"ח ממשלתי), אך למרות זאת משהו בנו רוצה לחיות את הרגע, לבזבז וליהנות כעת, כי מי יודע מה צפוי לקרות בעתיד. הכרה בטבע ובאופי שלנו, זהו השלב הראשון כדי שנוכל להתמודד עמו. לבדוק את רמת הנכונות שהייתה לנו עד היום לדאוג לעתידנו ולהבין כיצד והיכן ניתן לשפר – זהו השלב השני.

למען הכנות, העצמי בהווה הוא נוכח כרגע, הוא חזק והוא בקונטרול. לעומת זאת, העצמי בעתיד בכלל לא בסביבה, הוא חלש והוא כנוע- אין לו מי שיגן עליו. אך במה שונה האדם מכל שאר בעלי החיים? ביכולותיו המנטליות והרציונליות להביא בחשבון את מערך השיקולים ולהחליט נגד ההווה על סמך ניסיון העבר ותקוות העתיד.

אז כדי להפוך את המאבק בין השניים להוגן, בואו נכריז על העדפה מתקנת לטובת ה"עצמי בעתיד" על ידי כך שנלמד לחסוך יותר ולהשקיע בצורה נבונה ועל ידי הגנה על עצמנו ועל הקרובים לנו באמצעות מעטפת ביטוח מתאימה. בואו נעצור רק לרגע כדי לבדוק שאכן לא הזנחנו את ה"עצמי בעתיד".

אם עדיין קשה לכם לוותר ואתם מתלבטים אם בכלל כדאי? היזכרו באודיסאוס, שלמרות שכל כך רצה באותו הרגע להיות הכי קרוב שאפשר לסירנות היפות וליהנות משירתן הקסומה, הבין מלכתחילה את הסיכון הצפוי לו ולקרוביו, דאג להגן על עצמו ועליהם והחליט בקור רוח, למרות הפיתוי הגדול, לוותר על "העצמי בהווה" לטובת "העצמי בעתיד". היו אודיסאוס!

רוצים להמשיך ולהתעדכן במיטב הטיפים והמאמרים שיסייעו לכם לבנות עתיד כלכלי בטוח יותר? הירשמו כעת לניוזלטר ותחשפו לעוד תכנים איכותיים, בעלי ערך רב שיגיעו ישירות לתיבת המייל האישי שלכם.

נהנתם? שתפו עם אחרים

הרשמה לניוזלטר

פוסטים אחרונים

הכריש תוקף את הפנסיה שלכם

קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים עברו שינויים רבים במהלך השנים האחרונות, לכן כדאי לכל שכיר או עצמאי להשקיע מעט זמן על מנת לגלות ולהבין האם אותו

קרא עוד »

אל תוותרו על הג'וקר!

הכירו את חמש הטעויות הנפוצות ברכישת פוליסת ביטוח שכדאי לכם להימנע מהן החל מהפוליסה הבאה שתרכשו! מבוטחים רבים פועלים מתוך חוסר מודעות בזמן כריתת חוזה

קרא עוד »

להתעצם גם בזמן מחלה קשה

מחלה קשה לצערנו, עלולה להפתיע בכל יום שיכול להיראות לנו כשגרתי. המיחוש לסירוגין מצד שמאל, העיוות הפתאומי לצד ימין, תחושת החולשה מלמטה והסחרור מלמעלה- כל

קרא עוד »

הרשמה לניוזלטר

רוצים להיות הראשונים להתעדכן בכל השירותים המיוחדים, המוצרים החדשניים וההטבות השוות? הירשמו כעת! טיפים, עדכונים ומאמרים מקצועיים, ישירות לתיבת המייל הפרטית שלך