הכריש תוקף את הפנסיה שלכם

קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים עברו שינויים רבים במהלך השנים האחרונות, לכן כדאי לכל שכיר או עצמאי להשקיע מעט זמן על מנת לגלות ולהבין האם אותו מוצר פנסיוני שרכש לפני מספר שנים עדיין תואם לצרכים שלו כיום.

היפנים ידועים כחובבי דגים מושבעים. קיים סיפור עתיק על יחסי האהבה-שנאה בין אוכלוסיית יפן לאוכלוסיית הדגים שבאזור: על מנת להאכיל את כל אוכלוסיית יפן בדגים שהיא כל אוהבת, השקיעו חברות הדיג באזור, בבנייה וייצור של ספינות מתאימות שיוכלו להפליג למרחקים ולחזור עם כמות דגים מספקת, כזו שתספק את הביקוש הקיים. כשהדרך נהייתה ארוכה ואף לקחה כמה ימים, הדגים הקשים והיבשים שהגיעו למרכולים ולמסעדות כבר לא היו כל כך טעימים והיפנים פחות אהבו אותם.

בניסיון לתקן את המצב, הותקנו מקפיאים בספינות. הדבר גם אפשר לשמור על איכות הדגים וגם אפשר לספינות להפליג רחוק יותר ולהביא הרבה יותר דגים. למרבה הצער, כשהדגים הקפואים הגיעו למרכולים ולמסעדות, ההבדל הורגש- היפנים עדיין לא ממש אהבו אותם.

כמעט חסרי אונים, התארגנו מנהלי כל חברות הדיג וניסו למצוא פתרון. לבסוף הוחלט להתקין על סיפוני הספינות מכלי ענק של מי ים כך שהדגים יוכלו לשהות שם במשך כמה ימים בעודם בחיים- מעט השקעה אבל פוטנציאל גבוה. לאחר שהכניסו למכלים יותר מידי דגים, אלו החלו להצטופף עד כדי חוסר יכולת לנוע והיו במצב "סטטי", אך לפחות נותרו בחיים. כשהדגים החבוטים הגיעו למרכולים ולמסעדות, שוב ההבדל הורגש- היפנים אמנם שבעו אך עדין לא היו שבעי רצון.

חסרי אונים ומתוסכלים, כינסו מהר את ועדת החירום של חברות הדיג כדי למצוא פתרון דחוף למצב. בדקות האחרונות ממש, רגע לפני תום הישיבה עלה רעיון יצירתי במיוחד: הוחלט להכניס כריש לכל מיכל מתוך הבנה שאולי כמה דגים ישדרו פחד מוגזם וייטרפו אך הרוב המוחלט יישאר בחיים כשהוא במצב "פעיל" וזאת בשל האתגר שמציב הכריש הטורף.


קרנות הפנסיה הוותיקות היו קרנות שעובדות בשיטה של צבירת זכויות-  עבור כל שנת חברות בקרן, זכאי העמית ל-2% פנסיה מתוך השכר הקובע, לא פחות מ-20% (10 שנות חברות) ולא יותר מ-70% (35 שנות חברות).

שימו לב, אדם שהיה ממצה את זכויותיו בקרן הפנסיה הוותיקה, כלומר היה חבר בה מעל 35 שנים וצבר 70% יכול היה להמשיך לעבוד כרגיל, להפריש מתלוש השכר שלו כל חודש כספים בידיעה שהוא לא יהיה זה שיקבל אותם. כיום זה נשמע מוזר אבל כן, בעבר המנטליות הייתה שיתופית, סוציאליסטית וזה היה לגיטימי שהצעירים יממנו את המבוגרים. עם השנים, היצע הכספים שהיו קיימים בקרנות הפנסיה לא הצליח לעמוד בלחצי הביקוש לקבלת גמלאות פרישה. הנכסים בקרנות הלכו וקטנו כי הריבית שהמדינה נתנה בעבור האג"חים הלכה וקטנה (מ-6.2% ל-5.5% צמוד מדד)  ובמקביל, החלה מגמה קפיטליסטית ומתחילת שנות ה-70 הרבה צעירים החליטו להפסיק להצטרף לקרנות הפנסיה.

 

המבוגרים שהחלו לקבל קצבאות מקרנות הפנסיה הוותיקות שיפרו את רמת חייהם עם השיפורים הטכנולוגיים והסביבתיים ולכן תוחלת החיים שלה הלכה ועלתה. דבר שהיווה אתגר נוסף לקרנות הפנסיה שכן אלו חייבים לשלם להם קצבאות כל עוד הם חיים ונושמים למרות שכבר אין כל כך מהיכן. קרנות הפנסיה כבר הפכו לגירעוניות והיה חייב למצוא לכך פתרון לטווח הארוך!

 

על מנת להסדיר את קרנות הפנסיה הוותיקות ולאזן אותן, נכנס לתמונה התקנון האחיד שכלל בתוכו מגוון סעיפים יצירתיים. בהמשך, נסגרו הקרנות הוותיקות להפקדות חדשות והחל מחודש אפריל בשנת 1995 ועד היום, נפתחו לעובדים מהמגזר העסקי רק קרנות חדשות הפועלות בשיטה הצוברת (כל אחד צובר לעצמו סכום כסף לפרישה בהתאם להפקדות החודשיות שלו) ולא בשיטה התקציבית (של ה-2% בשנה). כדאי לפחות פעם בשנה לבדוק כמה כסף צברתם בקופה ולבחון כיצד ניתן לחסוך יותר (הוזלה בדמי ניהול, הגדלת אחוז ההפרשות, ביטול הפרשה לשאירים אם אתם רווקים).


שאיפותינו שהוגדרו בעבר כ"אתגרים" והיום כבר הושגו: מקום עבודה נוח, בן זוג מתאים, דירה שרכשנו, משכנתא שסילקנו- עלולות להושיב אותנו בכיסא נוח (זה שגם יודע להתנדנד) ולחבל בעתיד בדרך להתפתחות שלנו. עצם המחשבה על האתגרים העומדים לפנינו מטעינה אותנו באנרגיה חיובית, בהתלהבות, באופטימיות- בחיים פעילים. משצלחנו את האתגר המרכזי שעמד לפנינו כדאי שנמהר לגבש לנו אחד כזה חדש ואפילו שאפתני יותר.

כמו הדגים בסיפור, גם אנחנו, בני האדם חוששים מאיזשהו כריש…למשל זה שנקרא דו"ח קרן פנסיה או דו"ח ביטוח מנהלים, אבל אם רק נהיה מסוגלים להכניס אותו בזמן למיכל שלנו מבלי לשדר פחד מוגזם נוכל לחיות במצב פעיל באופן תמידי. מובן כי לא תמיד פשוט לכולנו להבין כיצד לקרוא את דו"חות הביטוח והפנסיה כראוי, לכן יהיה מומלץ לקבל חוות דעת ממומחה בתחום- מכריש!

 

רוצים להמשיך ולהתעדכן במיטב הטיפים והמאמרים שיסייעו לכם לבנות עתיד כלכלי בטוח יותר? הירשמו כעת לניוזלטר ותחשפו לעוד תכנים איכותיים, בעלי ערך רב שיגיעו ישירות לתיבת המייל האישי שלכם.

נהנתם? שתפו עם אחרים

הרשמה לניוזלטר

פוסטים אחרונים

הכריש תוקף את הפנסיה שלכם

קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים עברו שינויים רבים במהלך השנים האחרונות, לכן כדאי לכל שכיר או עצמאי להשקיע מעט זמן על מנת לגלות ולהבין האם אותו

קרא עוד »

אל תוותרו על הג'וקר!

הכירו את חמש הטעויות הנפוצות ברכישת פוליסת ביטוח שכדאי לכם להימנע מהן החל מהפוליסה הבאה שתרכשו! מבוטחים רבים פועלים מתוך חוסר מודעות בזמן כריתת חוזה

קרא עוד »

להתעצם גם בזמן מחלה קשה

מחלה קשה לצערנו, עלולה להפתיע בכל יום שיכול להיראות לנו כשגרתי. המיחוש לסירוגין מצד שמאל, העיוות הפתאומי לצד ימין, תחושת החולשה מלמטה והסחרור מלמעלה- כל

קרא עוד »

הרשמה לניוזלטר

רוצים להיות הראשונים להתעדכן בכל השירותים המיוחדים, המוצרים החדשניים וההטבות השוות? הירשמו כעת! טיפים, עדכונים ומאמרים מקצועיים, ישירות לתיבת המייל הפרטית שלך