פנסיה חובה לעצמאיים

עצמאיים בישראל הם האוכלוסייה שהכי פחות מוכנה לגיל הפרישה- עד לא מזמן הם בכלל לא היו חייבים להפריש לעצמם לפנסיה וכידוע, מי שלא חייב לעשות משהו כנראה גם לא עושה אותו.

אפקט הפרפר אומר שנפנוף כנפי פרפר בברזיל עשוי לגרום לסופת טורנדו בטקסס. פעולות קטנות ומינוריות עשויות לגרום לתוצאות גדולות ומשמעותיות. עצמאי שמפריש כיום אפילו כמה מאות שקלים בחודש, יוכל ליהנות מחיסכון עתידי של מאות אלפי שקלים בפרישה.

החל מינואר 2017 נכנס לתוקף חוק "פנסיית חובה לעצמאיים". לפי חוק זה, כל עצמאי חייב להפריש לעצמו לפנסיה ואם לא יעשה זאת, יהיה צפוי לקבל קנס של 500 ₪ בשנה, אבל מדוע להתעסק באם לא, כשאפשר להתעסק באם כן. לעצמאיים בישראל כן כדאי להפריש לפנסיה בעיקר בזכות הטבות המס שיזכו לקבל.

לדוגמא: עצמאי שמרוויח משכורת של 25,000 ₪ בחודש (300,000 ₪ בשנה), יוכל ליהנות מהטבות מס של כ-47%  מסך ההפקדה(!)– אם יפקיד בצורה אופטימלית. זה יבוא ליידי ביטוי בלא פחות מ- 16,339 ₪ בשנה!

כיצד זה עובד בשנת 2020? בואו נבין: 

הפקדה שנתית אופטימלית לצורך הטבות מס

34,848 ₪

סכום שנתי מההפקדה שיוכר לניכוי               

23,232  ₪

סכום שנתי מההפקדה שיוכר לזיכוי                    

11,616 ₪

שווי הטבת מס שנתית לניכוי                             

12,273 ₪

שווי הטבת מס שנתית לזיכוי                          

4,066 ₪

סך שווי הטבות המס                            

16,339 ₪

אמנם החוק מחייב מינימום הפרשה, אך רצוי להגדיל את ההפרשה למקסימום, כך שתוכלו לנצל את מלוא הטבות המס. זכרו, שליש מהכסף שנצבר לטובתכם בקופה יוכל לשמש עבורכם גם כדמי אבטלה, בתקופות בהן לא תוכלו לעבוד.

על מי חל חוק פנסיית חובה לעצמאים? 

על כל עצמאי שמתקיימים לגביו 2 התנאים יחד:

  1. פתח עסק מורשה בין הגילאים 20-60. חריג לכך הוא עצמאי שהחל להיות עוסק מורשה מגיל 55 ומעלה- במקרה כזה פנסיית חובה לעצמאים לא יחול עליו.
  2. סך הכנסותיו מעל שכר המינימום (5,300 ₪)

מהו שיעור ההפקדה שהחוק מחייב את העצמאי?

*הטבלה מובאת מתוך "מדריך לעצמאים לעניין- פנסיה חובה לעצמאים" של הראל ביטוח ופיננסים.

עצמאיים יקרים, לאחר שהבנתם את גודל ההטבה שמעניקה לכם המדינה במידה ותפרישו לעצמכם לפנסיה, נותר לכם רק לדעת באיזו חברת ניהול קרנות פנסיה כדאי לבחור